Zadanie LIST W BUTELCE adresowany jest do uczniów rybnickich szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli i pedagogów szkolnych. Jego celem jest: promowanie postaw abstynenckich wśród młodych osób, zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz towarzyszącym temu negatywnym konsekwencjom, oddziaływanie wczesno interwencyjne w przypadku młodych ludzi korzystających z alkoholu incydentalnie, wzmocnienie roli nauczyciela w życiu młodego człowieka, jako ważnego czynnika chroniącego młodzież przed sięganiem po alkohol.
Projekt realizowany będzie od września do listopada 2021 r.
W ramach zadania LIST W BUTELCE planuje się:
Projekt realizowany będzie od września do listopada 2021 r.
W ramach zadania LIST W BUTELCE planuje się:
- Organizacje profilaktycznej gry terenowej oraz warsztaty. Przewidujemy, że grze oraz w warsztatach weźmie udział łącznie ok. 40 osób. Gra terenowa stanowić będzie narzędzie, instrument profilaktyki uniwersalnej bazujący szczególnie na metodach aktywizujących. Uczestnicy będą podzieleni na mniejsze 5 osobowe drużyny, zespoły. Gra zostanie poprzedzona warsztatami
z pedagogiem i instruktorem terapii. Każda z drużyna otrzyma list z zadaniami, które zostaną skonstruowane tak by uczestnicy mogli zweryfikować swoje normatywne przekonania co do używek, skłaniać się do myślenia i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Gra będzie miała charakter biegu patrolowego. Będzie posiadała elementy happeningu, tak by zwrócić uwagę mieszkańców na problem społeczne dotyczące spożywania alkoholu. Do gry zamierzamy zaangażować mieszkańców, poprzez zadania, które dane grupy będą musiały wykonać. Punkty kontrolne będą umieszczone
w różnych sklepach, placówkach publicznych. W ten sposób promować będziemy wśród mieszkańców Rybnika postawy społeczno - obywatelskie. W poszczególnych zadaniach wykorzystamy alkogoogle, okulary ze specjalną nakładką imitującą widzenie osoby będącej w stanie nietrzeźwości. W czasie trwania gry uczestnicy będą mieli zapewniony posiłek oraz napoje.
Dla najlepszych drużyn przewidziane są nagrody rzeczowe. - Cykl spotkań, dla nauczycieli i pedagogów szkolnych z psychologiem i instruktorem terapii, mający na celu podkreślenia roli nauczyciela jako ważnego czynnika chroniącego młodzież przed uzależnieniem (ze szczególnym uwzględnieniem jego autorytetu). Podczas spotkań omówione będą: sygnały świadczące o kontakcie ucznia z alkoholem, jak rozpoznawać te symptomy, sposoby radzenia się w powyższej sytuacji, szybka i skuteczna interwencja. Przećwiczone zostaną asertywne techniki stawiania granic uczniowi, poszczególne elementy interwencji: rozmowa z uczniem, rozmowa z rodzicami, opracowanie kontraktu. Uczestnikom przedstawiony zostanie model spójnego systemu reagowania grona pedagogicznego na problemy wychowawcze w środowisku szkolnym, w tym m.in. na problemy związane z używaniem alkoholu przez uczniów. Uczestnicy poznają również zadania profilaktyczne z wykorzystaniem metod aktywizujących, które będą mogli zastosować i zrealizować w swojej szkole. Cykl spotkań (35 h) będzie mieć charakter seminaryjno- warsztatowy, chętnych nauczycieli, pedagogów prosimy o kontakt z koordynatorem Danutą Sarną (tel.531553352 lun [email protected])